Dlaczego kuchnia na wymiar jest lepszym rozwiązaniem niż gotowe kuchnie?

25.09.2023

Zastanawiasz się nad zamówieniem kuchni na wymiar i porównujesz tę opcję z zakupem gotowych mebli? Na pewno ma to swoje zalety, jednak dziś pokażemy Ci, dlaczego to właśnie meble robione przez biura projektowe zasługują na Twoją uwagę!

Dostępne od ręki i niedrogie? Tylko pozornie gotowe meble z marketu mogą okazać się ciekawą opcją dla osób urządzających kuchnię. Jeśli jesteś na tym etapie i zastanawiasz się, czy lepiej kupić, czy zlecić meble kuchenne na wymiar– przedstawiamy argumenty, które przekonają Cię do współpracy z projektantem i wykonawcą.

Rozmowa z inwestorem – poznanie Twoich potrzeb

Pierwszym etapem współpracy klienta z wykonawcą mebli jest rozmowa i przekazanie mu wszystkich swoich oczekiwań oraz wymagań względem zabudowy kuchennej. To na tym etapie możesz pokazać projektantowi, jaki styl Ci się podoba, ilu szafek i półek potrzebujesz, jak wyobrażasz sobie ich organizację w środku oraz wyposażenie, wreszcie, jakim budżetem dysponujesz. Dzięki temu, stolarz będzie mógł lepiej zrozumieć Twoje potrzeby i dopasować projekt, zarówno do nich, jak i do metrażu czy układu pomieszczenia.

Szczegółowe pomiary – wykorzystanie każdego centymetra powierzchni

Podczas spotkania w domu czy w mieszkaniu, wykonawca dokonuje szczegółowych pomiarów pomieszczenia. To bardzo ważny etap, od którego zależy jak dokładny będzie projekt, a potem jego realizacja.

Dlatego profesjonaliści z firmy projektującej i produkującej meble najpierw mierzą kuchnię (na trzech wysokościach), a potem nanoszą na plan pomieszczenia okna, parapety, drzwi, skosy. Ważne jest zachowanie proporcji, a także ustalenie kierunku otwierania skrzydeł. To zagwarantuje, że meble idealnie wkomponują się w przestrzeń, precyzyjnie zmieszczą się między dwoma ścianami, a wysokość blatów kuchennych na wymiar nie będzie kolidowała z parapetem.

Wykonanie mebli na wymiar – transport i montaż zabudowy

Na podstawie rozmowy i wykonanych pomiarów, wykonawca może przejść do skonstruowania mebli kuchennych. W tym celu wykorzystuje materiały, które wybrał klient – mogą to być tańsze płyty lub droższe materiały (np. drewno na korpusy czy granit na blaty). Produkcja kuchennej zabudowy trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu tygodni. To właśnie czas oczekiwania bywa tym, co zniechęca niektórych inwestorów. Jednak warto mieć na uwadze, że meble ze sklepu też zazwyczaj nie są dostępne od ręki (chyba, że produkty powystawowe, jednak ich jakość może być gorsza w porównaniu z tymi z magazynu).

Zaletą produkcji mebli na wymiar jest możliwość precyzyjnego określenia swoich potrzeb – i to w najdrobniejszych detalach. Kupujący decyduje nawet o rodzaju zawiasów czy stylu uchwytów, dlatego projekt całkowicie odpowiada jego indywidualnym oczekiwaniom. Kupno gotowego zestawu zawsze wymaga pójścia na ustępstwa i kompromisy, a przecież nie o to chodzi, gdy urządzamy dom swoich marzeń.